BluePink BluePink
XHost
Servere virtuale de la 20 eur / luna. Servere dedicate de la 100 eur / luna - servicii de administrare si monitorizare incluse. Colocare servere si echipamente de la 75 eur / luna. Pentru detalii accesati site-ul BluePink.

Activitati extracurriculare

•

Cadrele didactice participa alaturi de elevi la numeroase activitati extracurriculare:

- Ziua internationala a educatiei
      - Saptamana educatiei globale
      - Educatie pentru sanatate in scoala romaneasca
      - Datini si obiceiuri de Craciun
      - Luceafarul poeziei romanesti, Mihai Eminescu
      - Unirea face puterea
      - Ziua Mondiala a Femeii
      - Ziua Mondiala a Teatrului
      - Concursul National de Proiecte de Mediu
      - Ziua Europei
      - Ziua Internationala a Copilului
      - Educatia rutiera, educatia pentru viata
      - Concurs national de reviste scolare
      - Festivalul Sanselor Tale
      - Sesiune interjudeteana de referate si comunicari stiintifico- metodice "Alternative la concursurile olimpada"
      - Sesiune judeteana de comunicari stiintifice "Metode activ- participative folosinte in lectiile de predare- invatare- evaluare a istoriei si geografiei din invatamantul primar"
      - "Festivalul Prieteniei"- concursuri interscolare, simpozioane, mese rotunde, expozitii, prezentari de portofolii, prezentari Power point, proiectie filme documentar
      - Concurs judetean de creatie literara, clasa a IV-a, "Prieteni fara frontiere"
      - Concurs judetean de creatie plstica, clasele I- III, "Vino sa cunosti Romania!"
      - Concurs scolar interjudetean "Istetila"- Concurs scolar interjudetean "Copiii, florile educatiei"
      - Sesiunea interjudeteana de referate si comunicari stiintifico- metodice "Educatia nonformala, premisa a invatarii active"  Protecția Mediului Olt

PARTICIPĂRI LA SESIUNI DE COMUNICĂRI ŞTIINŢIFICE, simpozioane si congrese internationale
      Anii şcolari 2006- 2007 si 2007- 2008
      1-5 noiembrie 2006, Participarea la Congresul European al Profesorilor de Limba Franceza, Viena-Austria- Profesor IORDANA MARIA

Mai , 2008- Sesiunea Judeţeană de referate şi comunicări “Metode activ- participative folosite în lecţiile de istorie şi geografie din învăţământul primar”,  Prof. Teşileanu Gabriela
      La nivel interjudeţean:
      ·      Simpozionul interjudeţean “Elena Farago- poezia copilăriei”, Craiova, 27.III.2008.
      ·      Sesiunea interjudeţeană “Formarea elevului  ca receptor şi creator de cultură prin orele de educaţie plastică”, 23.V.2008.
      La nivel naţional:
      ·      “Aptitudinea matematică la elevii claselor I-IV”, 16 IV.2008.
      La nivel internaţional:
      ·      “Cultura- formă supremă de identitate naţională”, 15- 16.XII.2007.

Anul şcolar 2008- 2009
      PARTICIPĂRI LA SESIUNI DE COMUNICĂRI ŞTIINŢIFICE
      La nivel naţional:
      ·      Congresul Naţional al Învăţătorilor, 6- 7 septembrie 2008, Bucureşti, Palatul Parlamentului.
      ·      Sesiunea Naţională de Referate şi Comunicări metodico- ştiinţifice “Aptitudinea matematică la elevii claselor I-IV” cu lucrarea “Aprecieri critice asupra curriculum-ului la disciplina matematică la ciclul primar”, Slatina, mai 2008.
      La nivel interjudeţean:
      ·      “Românii de dincolo de noi”, desfăşurat în 10.XII. 2008 la Alexandria.
      ·      Festivalul prieteniei “Copiii, florile educaţiei”, ediţia a X-a, 23 mai 2009.
      ·      “Etnografia şi folclorul- pietre nestemate din lada de zestre a românilor” cu lucrarea “Măştile populare. Jocuri cu măşti”, “8 martie 2009, Slatina.
      La nivel judeţean:
      ·      Sesiunea Judeţeană de referate şi comunicări “Metode activ- participative folosite în lecţiile de istorie şi geografie din învăţământul primar”

Anul şcolar 2009- 2010
      La nivel:
      ·      interjudeţean: „Pandurii lui Tudor”, 28 nov. 2009,
                         iniţiator: Şcoala „Tudor Vladimirescu” Drăgăşani, Vâlcea
      ·      internaţional: „Congresul cadrelor didactice din România şi al cadrelor didactice române de peste hotare- al XXX-lea Congres al A.G.I.Ro.- sept. 2009,
                        iniţiator: A.G.I.Ro.
      ·      internaţional: „Standarde de calitate în educaţie”- 14 ian. 2010,
                           iniţiator: Colegiul Naţional „Ion Minulescu” Slatina, Olt

Clasa a II-a B
      Anul şcolar 2009- 2010